Parametry stropów. Jak wybrać strop dopasowany do własnych potrzeb?

/ / Aktualności
Jak wybrać strop?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Od tego właściwości zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort funkcjonowania. Oczywiście musi spełniać wymagania techniczne zapisane w projekcie, ale przy wyborze warto wziąć pod uwagę także inne parametry.

Po co jest strop?

Głównym i najważniejszym zadaniem stropu jest przenoszenie ciężarów – własnego oraz ścian działowych i elementów, które będą się znajdować we wnętrzu. Strop pełni także rolę oczywistą: podziału kondygnacji budynku czy dachu. Zapobiega utracie ciepła, przenikaniu dźwięków czy wody. Najprościej ujmując: strop jest jednocześnie sufitem i podłogą. W dodatku nie da się go wymieć. Musi więc spełniać najwyższe wymagania.

Jak wybrać strop? Co jest ważne w wyborze stropu? Kilka słów o poszczególnych parametrach stropu…

Jeśli jedną z najważniejszych funkcji stropu jest przenoszenie obciążeń, ważne jest by sam w sobie strop nie był zbyt ciężki. Ten parametry wpływa nie tylko na fakt obciążenia budynku, ale i na możliwość i szybkość montażu. Przykładowo, w przypadku lekkich płyt panelowych nie potrzeba ciężkiego sprzętu budowlanego – wystarczy lekki dźwig typu HDS oraz jedynie dwóch ludzi!

Skoro o montażu mowa… Jak w każdej dziedzinie życia, na budowie liczy się też czas. Wszystkim zależy na tym, by jak najszybciej wprowadzić się do wymarzonego domu. Czas montażu stropu jest jednak uzależniony od jego konstrukcji – te które wymagają zalewania betonem i podpierania wstrzymują dalsze prace na budowie o co najmniej trzy tygodnie. Jeśli chcemy zaoszczędzić ten czas, warto wybierać rozwiązania modułowe.

Dobry strop oczywiście musi być też wytrzymały. Dzięki temu w domu będziemy bezpieczni. Wytrzymałość stropu mierzy się badając jego odporność na obciążenia. Najlepsze rozwiązania są w stanie przenosić ciężar od 500 kilogramów do aż 4 ton na jednym metrze kwadratowym. Wytrzymałość zależy od wysokości konstrukcyjnej stropu, rozpiętości oraz średnicy zbrojenia.

Stropy muszą także spełniać jak najlepiej rolę funkcjonalną w codziennym życiu. Dlatego tak ważna jest izolacyjność akustyczna. Ten parametr odpowiada za dźwięki, które przedostają się między kondygnacjami budynku. Jeśli nie  chcemy wiedzieć co dzieje się w pokoju nad nami, lepiej zainwestować w strop o wysokim poziomie dźwiękoizolacyjności. Pamiętajmy o tej właściwości wybierając rozwiązanie dla siebie. I niech nas nie zwiodą tzw. niewielkie różnice. Zaledwie 3 dB dają nam bowiem dwukrotnie większy komfort akustyczny. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach…

Zatrzymywanie dźwięków to kwestia naszego komfortu, ale zatrzymywanie ciepła to już sprawa naszego… portfela. Jak pokazują badania, w domach jednorodzinnych całkowite straty ciepła wynoszą nawet 30%. A koszt ogrzewania w Polsce to ponad 70% wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych. Dlatego tak ważne jest by strop jaki wybierzemy, wykazywał właściwości termoizolacyjne i akumulował energię cieplną. To daje wymierne oszczędności!

Na zakończenie jeszcze jeden parametr, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dom to inwestycja wieloletnia, czasem nawet wielopokoleniowa. Materiały, z których go stworzymy powinny być najlepsze nie tylko z uwagi na ich trwałość, ale i wpływ na mieszkańców. Niestety faktem jest, że wszystkie produkty budowlane odznaczają się pewną promieniotwórczością. Naszym zadaniem, jako świadomych konsumentów, jest wybranie rozwiązań, które ten parametr będą miały jak najniższy.

TOP