Jak wykonać strop żelbetowy? Przegląd typów stropów żelbetowych

/ / Artykuły
Jak wykonać strop żelbetowy?

Strop żelbetowy to jeden z najczęściej wykonywanych rodzajów stropów. Konstrukcja jest mocna, ale nie tania. To jedno z droższych rozwiązań stropowych. Jak sama nazwa wskazuje – całość wykonywana jest z betonu oraz żelaza. Podstawą konstrukcji jest 2 – 3 centymetrowa warstwa zaprawy betonowej, znajdującej się na wierzchu muru. Strop usztywniany jest też belką żelbetową, która łączy się ze ścianami. Ze względu na konstrukcję, wśród stropów żelbetowych można wyróżniać kilka rodzajów, jak na przykład: strop monolityczny, gęstożebrowy, czy z prefabrykowanych materiałów.

Budujemy jak wykonać strop monolityczny?

Jednym z najpowszechniej stosowanych typów stropów jest strop monolityczny. Wykonuje się go w całości na budowie – poprzez wylanie betonu na miejscu. Decydując się na ten typ, trzeba zrobić od spodu pełne deskowanie. Pamiętajmy, że musimy się nastawić na duży koszt wykonania stropu.

Jak wykonać zbrojenie stropu monolitycznego? W deskowaniu układa się pręty zbrojenia. Są one najczęściej w dwóch rozmiarach – mniejsze ustawia się w poprzek.

To, ile stali na strop monolityczny oraz ile betonu na strop monolityczny zostanie zużyte, zależy od rozmiaru stropu. Najczęściej stosuje się jednak kilkunastocentymetrową warstwę betonu, a pręty zbrojenia ułożone są od siebie co kilkadziesiąt centymetrów.

Strop gęstożebrowy

Kolejnym rodzajem jest strop gęstożebrowy. Co to jest strop gęstożebrowy? Do jego wykonania nie używa się pełnego deskowania, a podpiera się jedynie belki stropowe. Między belkami stropowymi umieszcza się pustaki – określane też jako kształtki wieńcowe. Te, znajdujące się na skraju, powinny mieć z jednej strony zakryte otwory, aby mieszanka betonowa nie przeciekała przez nie i wlewała się do wnętrza.

Kiedy pustaki są już ułożone, można wykonać zbrojenie wieńca i żebra rozdzielczego. Następnie cała konstrukcja polewana jest wodą, gdyż suche pustaki chłonęłyby wodę z mieszanki betonowej. Na sam koniec wylewa się mieszankę betonową.

Strop ceramiczny

Pustaki wykorzystuje się również przy stropie ceramicznym Ackermana. Jest on rzadko stosowany, gdyż do ułożenia pustaków wymagane jest pełne lub ażurowe deskowanie.

Z czego powstaje strop ceramiczny Ackermana? Z ceramicznych pustaków zalewanych betonem. Dzięki temu konstrukcja jest dość lekka, ale też ognioodporna, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Ile betonu na strop Ackermana zużyjemy? To zależy od powierzchni stropu. Warstwa betonu ma grubość około kilkunastu centymetrów, ale pustaki przy stropie Ackermana mają formę zwężającą się ku górze. Przez to, między sąsiadującymi pustakami tworzą się charakterystyczne szpary, które wypełnia beton.

Budujemy jak wykonać strop typu filigran?

Strop typu filigran powstaje przy użyciu prefabrykowanych płyt. Podtrzymywane są specjalnymi podporami. Grubość płyt wynosi zazwyczaj około 5 – 7 centymetrów. Płyty zawierają zbrojenie kratownicowe.

W miejscach połączenia płyt układane są  dodawane zbrojenia oraz prowadzona instalacja (np. elektryczna). Następnie płytę moczy się wodą i zalewa cementem.

Podsumowanie

Strop żelbetowy to najpopularniejszy ze stropów, stosowanych w budownictwie mieszkalnym. Stropy żelbetowe mogą być wykonywane w różnych technikach: monolityczny, gęstożebrowy, Ackermana… To tylko niektóre z nich. Ze względu na różnice technologiczne, każdy z nich montowany jest w inny sposób, a do jego wykonania stosuje się różne materiały. Ważne, aby rodzaj stropy żelbetowego dostosować do swoich potrzeb i wymagań.

TOP