Jak ocieplić strop? Czyli wszystko o ocieplaniu stropów

/ / Artykuły
Strop panelowy VECTOR

Ocieplenie stropu czy dachu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób budujących dom. Odpowiedź zależy od tego, jak chcemy użytkować poddasze. Jeżeli ma ono funkcjonować jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna, musimy ocieplić dach. Jeżeli zaś ma być to przestrzeń nieużytkowa (strych, magazyn), to bardziej racjonalnym wyborem jest ocieplenie stropu. Dzięki temu zmniejszamy powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie – znacznie oszczędzamy energię. Nie ma potrzeby dogrzewania takich pomieszczeń. Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym?

Jakie ocieplenie na strop? Ocieplenie stropu styropian czy wełna?

Wełna

Wiele osób zastanawia się: ocieplenie stropu wełną czy styropianem? Do ocieplania stropów najczęściej używa się jednak wełny mineralnej. Grubość termoizolacji zazwyczaj waha się między 20 a 25 centymetrami.

Doskonale do izolacji poddaszy nieużytkowych nadają się strzępki wełny skalnej. To dlatego, że szczelnie wypełniają wszystkie zakamarki. Wykorzystuje się je głównie na poddaszach, które mają być w ogóle nie użytkowane, ponieważ w przeciwnym razie trzeba położyć podłogę.

Styropian

Często używany materiałem jest też styropian. Częściej stosuje się go do ocieplania ścian, ale w przypadku stropów także znajduje zastosowanie. Uważa się, że to najekonomiczniejszy i najbezpieczniejszy materiał izolacyjny. Jaki gruby styropian na ocieplenie stropu? Otóż im grubszy styropian, tym lepsze ocieplenie.

Styropian docenia się za małą przewodność cieplną. Oznacza to, że nawet materiał o grubości 15 centymetrów lepiej będzie chronił przed zimnem niż betonowy mur o grubości 4 metrów. To, ile styropianu na ocieplenie stropu zużyjemy, zależy głównie od metrażu poddasza. Najczęściej stosuje się styropian o grubości kilkunastu centymetrów.

Jak ocieplić strop betonowy?

Materiał ocieplający kładzie się na całej ocieplanej powierzchni tak, aby równo i szczelnie pokrywała cały strop. Czasem układa się dwie warstwy ocieplenia. Wtedy trzeba uważać, aby dokładnie do siebie przylegały. Co więcej, wierzchnia warstwa może zostać pokryta folią chroniącą przed wiatrem.

Mając do czynienia ze świeżo wykonywanym stropem, zanim ułożymy wełnę, izoluje się konstrukcję przy pomocy folii paroszczelnej. Dzięki temu unikamy ryzyka, że materiał ocieplający wchłonie resztki wilgoci ze świeżo położonego stropu.

Pamiętać należy, że warstwa ocieplenia wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Oznacza to, że po położeniu materiału, dojdzie do zmniejszenia kubatury pomieszczenia. Na ociepleniu można wykonać podłogę tak, aby w pewnym stopniu móc korzystać z poddasza.

Ocieplenie stropu drewnianego

Ocieplanie wykonuje się nieco inaczej w przypadku stropu drewnianego. W takim wypadku częściej wykorzystuje się wełnę, która umieszczana jest między belkami. Dodatkowo na powierzchni desek także kładzie się warstwę wełny. Jeżeli decydujemy się na ocieplanie styropianem, to jest on kładziony na górną warstwę stropu tak, jak w przypadku stropu betonowego.

Także na ociepleniu stropu drewnianego można położyć podłogę. Najpierw trzeba jednak osłonić tę warstwę folią wiatroizolacyjną (jak w przypadku stropu betonowego).

Podsumowanie

Ocieplenie stropu to w wielu przypadkach konieczny krok. Pozwoli on na zachowanie ciepła w przestrzeni mieszkalnej, zapobiegając jego uciekaniu. To z kolei pozytywnie wpłynie nie tylko na komfort termiczny użytkowników budynku, ale przede wszystkim na znaczną oszczędność kosztów ogrzewania.

TOP