Jak zazbroić strop? Kilka praktycznych porad

/ / Artykuły
ZBrojenie stropu - praktyczne porady

Wiele osób stykających się z budową, chociażby swojego domu, dociera do momentu prac, w którym należy zadać sobie pytanie: jak zrobić zbrojenie stropu? Jak wzmocnić strop żelbetowy? Zbrojenie stropu to wzmocnienie betonowych elementów przy pomocy stalowych prętów. Zatapia się je w betonowych belkach.

Z czego powstaje zbrojenie?

Metalowe elementy używane do zbrojenia stropu wykonuje się ze stalowych prętów o gładkiej lub żebrowanej strukturze. Ile zbrojenia na strop zazwyczaj się stosuje? Rozstaw i rozmiar metalowych elementów dobierany zależnie od kilku zmiennych: rozmiaru stropu, jego kształtu oraz prognozowanych obciążeń.

Kiedy powstaje zbrojenie?

To w którym momencie wykonuje się zbrojenie, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanego stropu.

Jak zbroić strop monolityczny?

Wiele osób zastanawia się zapewne, jak zazbroić strop monolityczny. To dość popularny rodzaj stropu. Jego zbrojenie w całości wykonuje się na budowie. Najpierw układa się zbrojenie, a następnie wylewa beton. W procesie tym powstają żebra, płyty, belki, a także podciągi.

W przypadku zbrojenia stropu monolitycznego ważne jest wykonanie odpowiedniej otuliny (wszystkie elementy metalowe muszą być pokryte betonem). Podczas wylewania betonu nie może dojść do zetknięcia zbrojenia z szalunkiem.

Stropy prefabrykowane

W przypadku stropów wykonywanych z elementów prefabrykowanych, zbrojenie można wykonać wcześniej. Tak postępuje się w przypadku stropów gęstożebrowych, filigranowych oraz kanałowych. Jednocześnie należy pamiętać, że w tych przypadkach również trzeba wykonać zbrojenie takich elementów, jak wieniec stropowy, co pozwoli na wzmocnienie połączenie stropu ze ścianami zewnętrznymi.

Stropy z elementów prefabrykowanych są zazwyczaj opatrzone ścisłymi wytycznymi co do zasad konstruowania zbrojenia. Kierownik budowy ma za zadanie konsekwentnie ich przestrzegać.

Podsumowanie

Zbrojenie stropu to jego niezbędny element, pozwalający na wzmocnienie całej konstrukcji. Pozwala on za bezpieczne przenoszenie obciążeń. Wykonuje się je zawsze w przypadku stropów żelbetowych. Jednakże szczegóły dotyczące tego, jak będzie przebiegał ten proces i jak wyglądać będzie zbrojenie, zależą od typu stopu. Inaczej wyglądać będzie zbrojenie stropu monolitycznego, a inaczej gęstożebrowego.

TOP