Strop – co to jest? Kilka faktów, które powinien znać każdy, kto buduje dom
Strop to poziomy element konstrukcyjny. Najprościej rzecz ujmując – oddziela on od siebie kolejne kondygnacje. Z jednej strony może pokrywać go posadzka, z drugiej zaś może pokrywać sufit. Strop może stać się też płaskim dachem, jeżeli wykona się uprzednio odpowiednie ocieplenie.
Pod względem konstrukcyjnym pełni on niesamowicie istotną rolę – przenosi siły obciążenia na ściany, filary i inne elementy nośne.
Główne funkcje stropów:
- przenoszenie obciążenia (pochodzącego z ciężaru własnego, dachu, ciężaru ścian działowych oraz innych) na elementy nośne,
- izolacja pięter o charakterze termicznym, akustycznym i hydrologicznym,
- rola przeciwpożarowa – konstrukcja stropów zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia na wypadek pożaru,
- podłoże dla podłóg, posadzek i sufitów.
Belki stropowe
Podstawowym elementem konstrukcyjnym każdego stropu są belki stropowe, zwane też żebrami stropu. To podłużne elementy, na których opierają się płyty. To właśnie od belek zależy nośność stropu. Prostopadle o żeber głównych umiejscawia się żebro rozdzielcze. To niezbędny element w przypadkach, gdy szerokość stropu przekracza 4,5 metra. Ostatnim elementem są tak zwane wieńce. To belki obwodowe, opierające się na ścianach nośnych. Do wykonania żeber można użyć różnych materiałów: żelbetu, stali, drewna.
W stropie niemalże zawsze znajdują się otwory konstrukcyjne. Najczęściej powodem jest połączenie z kominami lub schodami. Ich stworzenie wymaga oczywiście fachowej wiedzy i analizy tak, aby strop nie stracił na swej funkcjonalności.
Jakie belki na strop?
- belki główne,
- belki obwodowe,
- belki rozdzielcze zwane też żebrem rozdzielczym (w niektórych przypadkach).
Potrzebne materiały
Określenie ilości potrzebnych materiałów do wykonania stropu to niełatwe zadanie. Wiele początkujących budujących zadaje sobie mnóstwo pytań… Ile drutu na strop? Ile betonu na strop? Ile stali na strop? Ile wełny na strop? Wszystkie te parametry zależą przede wszystkim od tego, na jaki typ stropu się zdecydowaliśmy, a także jakie ma mieć rozmiary.
Przyjmuje się jednak, że grubość warstwy betonu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Ilość stali i drutu wynika z kolei z rodzaju zbrojenia, które wynika z rodzaju i rozmiaru stropu.
Jak zalać strop? Jak zaszalować strop? Jak stemplować strop?
Proces wykonywania stropu wymaga zbrojenia oraz szalunku, a także stemplowania.
Zbrojenie stropu polega na wzmocnieniu konstrukcji przy pomocy stalowych prętów, które następnie zalewane są betonem. Aby nadać masie odpowiednią formę niezbędne jest właśnie wykonanie szalunku z desek. Szczegółowa forma zbrojenia i jego kształt zależą od typu stropu na jaki się zdecydujemy.
Na czas wykonywania prac budowlanych konieczne jest wykonanie tzw. stempli. To wzmocnienie w formie, najczęściej drewnianych belek, które tworzą swego rodzaju filary. Dzięki temu wspierają ciężar stropu, zanim ten nie będzie gotów. Stemple mogą być również wykonywane z metalu. To, jak gęsto będą rozstawione zależy od szerokości stropu. Czasem wystarczy jedna podpora, przy szerszych konstrukcjach trzeba stosować podporę co metr.
Jak podeprzeć strop?
Kiedy strop ma bardzo duże wymiary, a ściany nośne i inne elementy konstrukcyjne nie są w stanie poradzić sobie z siłami, które generuje, konieczne jest dodatkowe podparcie stropu. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej, gdy mamy do czynienia z dużymi, otwartymi przestrzeniami.
W takim wypadku wykonać należy dodatkowe podparcie. Bardzo częstym rozwiązaniem jest zastosowanie podciągu. Najprościej rzecz ujmując, jest to belka umiejscowiona w dolnej części stropu. Stanowi ona dodatkowe wzmocnienie, dzięki któremu siły związane z ciężarem stropu zostają odprowadzone do ścian nośnych.
Rozwiązaniem mogą być również filary. To jednak ingerencja w przestrzeń, której wiele osób chce uniknąć z powodów estetycznych i aranżacji przestrzeni.
Podsumowanie
Strop to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych każdego budynku, także mieszkalnego. Poszczególne typy stropów wyróżnia się pod względem technologii oraz stosowanych materiałów. Choć w różnych rodzajach stropów widać wiele różnic konstrukcyjnych, to jednak można wskazać kilka cech, które odnoszą się do każdego stropu.